Ryczałt, karta podatkowa, czy zasady ogólne? Najlepsze rozwiązanie dla przedstawiciela wolnego zawodu

Wolne zawody to coraz popularniejsza, zwłaszcza wśród młodych ludzi, forma działalności gospodarczej. Wielu przedstawicieli profesji wchodzących w skład tej grupy decyduje się na rozliczanie za pomocą karty podatkowej lub ryczałtu. Zastanówmy się czy są to najlepsze opcje dla osoby rozpoczynającej swój biznes.

Według fiskusa wykonywanie wolnego zawodu może upoważniać do rozliczania się za pomocą uproszczonych form opodatkowania. Karta podatkowa i ryczałt nie przysługują jednak wszystkim. Aby uzyskać możliwość rozliczania się za pomocą tych form należy, oprócz wykonywania wolnego zawodu, świadczyć usługi jedynie na rzecz osób fizycznych.

Nie należy również zatrudniać osób wykonujących to samo zajęcie. Sama lista zawodów wolnych jest zamknięta, więc wiele innych profesji, które z pozoru mogą wydawać się takowymi nie dostanie możliwości rozliczania się w taki sposób.

Przed sprawdzeniem wszystkich tych warunków przydałoby się jednak pomyśleć nad tym, czy karta podatkowa i ryczałt to na pewno najlepsze rozwiązanie dla naszego biznesu. Główną przyczyną, dla której wiele osób nie wybiera uproszczonych form opodatkowania jest ich brak opłacalności przy wysokich kosztach działalności.

Tak więc zanim podejmiesz decyzję zdecyduj ile zamierzasz wydawać na rozwój biznesu.
Czym w ogóle jest karta podatkowa? W dużym skrócie jest to forma opodatkowania, w której przedsiębiorca zobowiązuje się do płacenia miesięcznie pewnej, zależnej od rodzaju działalności i populacji gminy, w której prowadzimy nasz biznes, kwoty.

Sporym minusem w niektórych przypadkach, a plusem w innych tej formy rozliczenia jest również to, że niezależnie od tego, czy w danym miesiącu zarobiliśmy dużo, czy mało, czy nawet ponieśliśmy stratę, wysokość podatku będzie taka sama.

Dla osób o dość stałym zarobku jest to dobre wyjście, lecz przedsiębiorcy, którego dochód jest sezonowy musi liczyć się z tym, że w gorszych miesiącach będą musieli zapłacić identyczną kwotę jak w tych, w których biznes idzie lepiej.

Musimy również pomyśleć o tym, że korzystanie z tej uproszczonej formy opodatkowania może nam znacznie utrudnić, lub wręcz uniemożliwić zaciągniecie kredytu, gdyż bank nie może ocenić naszej zdolności kredytowej – nie zna naszego faktycznego przychodu.

Jeżeli jest to dla nas duży problem możemy skorzystać z kolejnej uproszczonej formy opodatkowania tj. z ryczałtu. Od karty podatkowej odróżnia go to, że jego wysokość zależy od przychodu, który nie może przekroczyć ustalonej odgórnie wartości.

Procent przychodu, jaki należy zapłacić również zależy od tego ile rocznie zarabiamy. Dalej jednak od podatku nie możemy odliczyć poniesionych kosztów.

Jeśli jednak żadna z tych form nam nie odpowiada, bo np. chcemy rozliczać się wspólnie z małżonkiem, należy się zastanowić nad opodatkowaniem na zasadach ogólnych. Tutaj podatek liczony jest od dochodu – przychodów pomniejszonych o koszty.

Przedsiębiorca korzystający z takiej formy opodatkowania może również skorzystać z dowolnych ulg podatkowych. Należy więc rozważnie i przemyślanie wybrać formę opodatkowania.

Leave a Reply